Ekolampov.cz

Kolik váží technosféra? Víc než biosféra, zjistili vědci

21. 06. 2017

Lidská civilizace za dobu své existence nepochybně vytvořila řadu myšlenkových hodnot, ale také čistě materiálních produktů. Od běžných užitkových předmětů, pracovních nástrojů až po domy a velká stavební díla. Vyčíslit jejich hmotnost se nyní pokusil mezinárodní tým vědců, vedených geology z University v Leicesteru.

Celý článek si můžete přečíst na Ekolist.cz.

Komentáře (0)
 

Jsme čtvrtou nejzavčelenější zemí světa, tvrdí včelař Vondruška

16. 06. 2017

“ČR je čtvrtou nejzavčelenější zemí na světě. Pokud srovnáme počty včel v ČR s okolními zeměmi Evropy, zjistíme, že před námi je jen Řecko, Maďarsko a Slovinsko. Česká republika však má největší počet včelařů v poměru k rozloze. Je to dáno především tradicí a převážnou většinou drobných, zájmových včelařů. V České republice je kolem 50 000 včelařů, v samotné Praze asi 500. Včelaři u nás chovají okolo 500 000 včelstev,” říká Miloš Vondruška, pražský včelař zapojený do projektu #BeeTech, který má hobby včelařům pomáhat s chovem včel.

Celý článek si můžete přečíst na Ekolist.cz.

Komentáře (0)
 

Barva, která ze vzdušné vlhkosti vyrobí vodík? Australští vědci ji prý vynalezli

15. 06. 2017

Nátěr, který umí vzdušnou vlhkost přeměnit na kyslík a vodík. Přesně to tvrdí australští vědci z Melbournské univerzity, že vynalezli. Nátěr jen potřebuje být vystavený slunečními svitu. Je pak zdrojem čisté energie.

Celý článek si můžete přečíst na Ekolist.cz.

Komentáře (0)
 

Solární ohřev vody v bazénu

15. 06. 2017

Přemýšlíte jak ohřát vodu ve svém bazénu? Nejlepším řešením je zcela určitě solární ohřev. Jenže způsobů solárního ohřevu je hned několik a jak se v nich vyznat? V dnešním článku vám některé [...]

Celý článek si můžete přečíst na Zelené zprávy.

Komentáře (0)
 

Pití kávy může poškozovat životní prostředí

13. 06. 2017

Odborníci ze San Diego Regional Water Quality Control Board zveřejnili poměrně zajímavou studii, podle které pití kávy může poškozovat životní prostředí. Problém je samozřejmě v kofeinu, který se po vyloučení z těla obvykle dostane do kanalizace a v čističce odpadních vod je eliminován. Nyní byl ale objeven i v tocích vedoucích poměrně daleko od civilizace. Na divoká zvířata má přitom kofein poměrně negativní účinky – způsobuje stres a určité genetické mutace. Výzkumníci analyzovali vzorky,...

Celý článek si můžete přečíst na Třetí ruka.

Komentáře (0)
 

Vodou se snaží šetřit 86 % Čechů, většina kvůli úspoře peněz

13. 06. 2017

Společnost Ipsos zpracovala pro projekt Voda základ života exkluzivní průzkum zaměřující se na to, jak obyvatelé České republiky vnímají problematiku sucha a šetření vodou.

Celý článek si můžete přečíst na Ekolist.cz.

Komentáře (0)
 

Díky recyklaci baterií získáme cenné kovonosné suroviny k dalšímu využití

12. 06. 2017

ROZHOVOR Oproti roku 2015 se v roce 2016 množství odevzdaných baterií zvýšilo o 32 %. Mezi segmenty, kde byl nárůst největší, patří obchody, výrazně se také zvýšil sběr v obcích. Co do hmotnosti zhruba polovina sebraných baterií je zpracováváno v Česku, zejména pak olověné baterie. Díky recyklaci získáme ze 100 kg baterií 65 kg kovonosných surovin. Kde tyto suroviny najdou další uplatnění? O podrobnostech recyklace baterií jsme si povídali s jednatelem společnosti ECOBAT s.r.o....

Celý článek si můžete přečíst na Třetí ruka.

Komentáře (0)
 

Největší domácí ZOO na jižní polokouli

12. 06. 2017

Taky si svou práci berete domů? Zoolog Chris Humfrey rozhodně, a dá se říct, že dost ve velkém. Vždyť ve svém sídle chová už dva tisíce zvířecích mazlíčků! A přitom to začalo tak nenápadně – tehdy, když ve svých třech letech našel žabáka Freda.

Celý článek si můžete přečíst na příroda.cz.

Komentáře (0)
 

Některé opalovací krémy obsahují látku, která může poškozovat lidskou DNA, zjistili brněnští vědci

11. 06. 2017

Některé opalovací krémy obsahují látku ethylhexyl metoxycinamát (EHMC). Ultrafialového záření ji přeměňuje na látku, která může poškozovat DNA buněk člověka. S tímto zásadním zjištěním přišli odborníci z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí (Recetox) Masarykovy univerzity. Uvedli také, že především v opalovacích krémech se látka postupně přestává používat. Svá zjištění publikovali ve vědeckém časopise Science of the Total Environment.

Celý článek si můžete přečíst na Ekolist.cz.

Komentáře (0)
 

Elektromobily mají vedlejší efekt, baterie míří do domácností

10. 06. 2017

Použité baterie z elektromobilů by mohly do budoucna vyřešit problém s uchováváním energie vyrobené z obnovitelných zdrojů. Novinku nyní v Británii otestuje automobilka Renault spolu se společnostmi Powervault a M&S Energy. Automobilce to navíc umožní hned dvakrát zpeněžit autobaterie, které dává do elektromobilů. Renault je podle agentury Reuters nechce využívat jen v domácnostech, ale má už přichystané také zařízení z použitých baterií s kapacitou 100 MW. To je dostatečné množství na to,...

Celý článek si můžete přečíst na Třetí ruka.

Komentáře (0)
 
  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 601  
VIRTUAL TOUR

VÝBĚR ČLÁNKŮ

Co dokáže ochrana přírody ve spojení s mytickými tvory?

06. 09. 2017 | Komentáře (1)
Bájná zvířata, která existují jen v pověstech a legendách, mohou v některých případech pomoci ochraně přírody.
Co dokáže ochrana přírody ve spojení s mytickými tvory?

Září na zahradě – co je potřeba udělat?

01. 09. 2017 | Komentáře (0)
Prázdninové měsíce jsou již ty tam a zahradníci tak již tuší brzký příchod chladných dnů a mrazivých nocí.

Zájem o bio potraviny v České republice a jejich spotřeba v červnu 2017

30. 08. 2017 | Komentáře (0)
Během červnového výzkumu týkajícího se spotřebního chování lidí a plýtvání potravinami bylo respondentům položeny otázky týkající se bio potravin.

Fotosoutěž hledá krásná místa naší divoké přírody

29. 08. 2017 | Komentáře (0)
Milovníci přírody mohou hrát o zajímavé ceny v nové fotografické soutěži od Hnutí DUHA. Do 31.

www.priroda.cz


zavřít
detail